Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се закани дека ќе ги „отвори портите“ за сириските бегалци од неговата земја кон Европа, одвивајќи ги критиките на Европската унија за тековната воена офанзива во североисточна Сирија.

Вие не можете да ја оквалификувате нашата операција како инвазија.Тогаш ќе ги отвориме портите и ќе испратиме 3,6 милиони бегалци, изјави Ердоган во Анкара во порака до ЕУ.

Тој додаде дека турската воена операција е насочена само кон „елиминирање на теророт“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.