Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, изјави дека американскиот претседател Џо Бајден го поминува „тестот на искреноста“ во своите постапки во врска со војната во Газа.

Говорејќи пред новинарите на враќање од самитот на Г7 во Италија, Ердоган изјави дека се очекува Бајден да покаже дека планот за прекин на огнот во Газа не е „пресметана изборна тактика“, туку искрен напор да се запре војната.

Ердоган, исто така, посочи дека Германија го омекнала својот став за продажба на авиони Еурофајтер на Турција. Во ноември Турција соопшти дека е во преговори со Велика Британија и Шпанија за купување на Еурофајтер Тајфун, иако Германија се спротивстави на идејата.

Авионите Еурофајтер се важни за нас, нагласи турскиот претседател.

Ердоган изјави и дека инфлацијата ќе достигне поповолно ниво во последниот квартал од годината со чекори за каматните стапки што допрва треба да се преземат.

Политиките насочени кон ребаланс на економијата вродуваат со плод, посочи шефот на турската држава.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.