Манфред Вебер, лидер на Европската народна партија – ЕПП, које е водечка партија во Европскиот парламент, изјави дека новбиот американски претседател би бил драг гостин на пленарната седница на ЕП во Стразбур.

Би било добро ако Џозеф Бајден зборува пред Европскиот парламент, веројатно на пленарна сесија во Стразбур – изјави Вебер.

Претходно, Бајден беше поканет во Брисел и од лидерите на Европскиот совет и Европската комисија, како и од генералниот секретар на НАТО.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.