Иранскиот Ватане Емроз, ултраконзервативен весник на персиски јазик, објави карикатура на францускиот претседател Емануел Макрон по неговата изјава за цртежите на пророкот Мухамед.

Францускиот претседател е претставен како личност со црвено лице и шпицести уши, со потпис на кој пишува „Париз Иблис (ѓавол)“. Цела Франција беше шокирана кога 18-годишник со чеченско потекло го облезглави учителот Самуел Пати во периферијата на Париз, откако Пати им покажа на студентите еден куп цртани филмови со пророкот Мухамед за време на предавање по историја.

По атентатот, Макрон ја воведе таканаречената иницијатива „Просветен ислам“, закон со кој ќе се обезбеди примат на републичките вредности и ќе се воспостави контрола врз финансирањето што француските џамии може да го добијат од странство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.