Италијанските служби за спасување соопштија дека во експлозија во фабрика за ракети за огномет на Сицилија загинале петмина работници, а двајца се потешко повредени.

Пожарникарите и карабинерите соопштија дека меѓу настраданите е и 71 годишната сопруга на сопственикот на фабриката, а нивниот син е во критична состојба.

Се претпоставува дека експлозијата е предизвикана од апарат за заварување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.