Денес се случи експлозија во шиитска џамија во Кандахар во Авганистан за време на молитва. Според првичните извештаи, станува збор за бомбаш самоубиец.

Во моментов нема точна бројка, но агенциите јавуваат дека бројот на жртви е голем. Засега јавуваат дека најмалку седум лица загинале.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.