Експерти од Светската здравствена организација (СЗО) го посетија Центарот за контрола и превенција на болести на животни во градот Вухан во рамките на истрагата за потеклото на пандемијата на корона вирусот.

Еден член на тимот, Британецот Питер Дасак, за новинарите изјави дека имале одлични услови и многу информативен состанок, а во порака на Твитер тој рече дека тимот се состанал со вработените одговорни за здравјето на добитокот во провинцијата Хубеи, дека ги посетиле лабораториите и имало детални прашања и одговори.

Членовите на тимот носеле целосна заштитна опрема за време на посетата, а според агенцијата „АП“, тоа дополнително укажува на големите подготовки на Кина за посета на тимот на СЗО на Вухан, каде што болеста Ковид-19 првпат се појави на крајот на 2019 година.

Надвор од нивниот хотел и на јавни места, експертите постојано носеле маски облечени во нивни костуми, но не е познато дали тие носеле целосни заштитни комбинезони кога биле во посета на истражувачки институти, болници или пазари што претходно ги посетиле.

Интензивни преговори претходеа на посетата на тимот на СЗО на Вухан, бидејќи Кина одржува строги контроли за пристап до информации за вирусот, веројатно за да избегне да биде обвинувана за наводни грешки при раниот одговор на епидемијата – пренесува „АП“.

Вчера официјални лица на СЗО во Женева ги отфрлија навестувањата дека на тимот експерти од 10 земји не им бил даден доволен пристап до локации или податоци.

Техничкиот шеф на СЗО, Марија ван Керков, изјави дека планираат да го посетат Институтот за вирусологија во Вухан, кој се смета за главните извори на информации за потеклото на вирусот.

Шефот на СЗО за итни ситуации, Мајкл Рајан, соопшти дека агенцијата постојано бара дополнителни податоци и дека секој што има информации за тоа како почнала пандемијата, треба да ги сподели со СЗО.

Податоците собрани од тимот експерти ќе бидат додадени на она што се очекува да биде повеќегодишна потрага по одговори што ќе вклучува земање примероци од животни, генетска анализа и епидемиолошки студии.

Кина во голема мера го запре домашното ширење на вирусот користејќи понекогаш исклучително груби мерки, вклучително и ригорозно тестирање и електронско следење. Носењето маски во јавноста е вообичаено и карантините се воведуваат рутински во заедниците, па дури и во цели градови каде се пријавуваат случаи на инфекција.

Училиштата работат од далечина, а патувањата се значително намалени за време на месецот на Месечината Нова Година. Владата нуди стимулации за луѓето да останат во градовите наместо да патуваат во нивните родни места за семејни собири.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.