ЕУ поддржува воведување потврда за вакцинирање против новиот коронавирус што би била „взаемно призната“. Тоа го изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Во изјава за португалски медиуми пред нејзината посета на Лисабон денеска, таа нагласи дека „медицински е важно да имате потврда за вакцинација. Затоа ја поздравувам иницијативата на грчкиот премиер (Кирјакос Мицотакис) за заемно признат сертификат за вакцинација”.

Дали тоа ќе даде приоритет или пристап до одредени добра е политичка и правна одлука што треба да се разгледа на европско ниво – додаде фон дер Лајен.

Европските 27 треба да разговараат за координација на мерките за време на пандемијата на самит следниот четврток.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.