Најмалку четири лица се повредени во напад со нож во Нумедал во југоисточна Норвешка, соопшти денеска локалната полиција.

Норвешката полиција веднаш по нападот соопшти дека е уапсен осомничениот за инцидентот.

Една од жртвите се наоѓа во критична состојба

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.