Едно лице загинало кога патнички воз излетал од шините недалеку од Виена.

Во несреќата едно лице загина, две се тешко повредени, а 11 се полесно повредени – соопшти портпаролот на Црвениот крст.

Несреќата се случила јужно од главниот град на Австрија, во областа на градот Минхендорф.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.