Едно лице загина, а две се повредени при прободување со нож во психијатриски центар западно од Копенхаген, соопшти данската полиција.

Станува збор за тројца вработени во болничкиот центар, а еден од повредените се уште е на лекување.

Полицијата засега не се открива идентитетот на жртвите, ниту кој е сторител на злосторството во Глоструп, предградие на Копенхаген.

Полицијата само соопшти дека во врска со нападот е уапсено 41-годишно лице.

Не е познато ниту што довело до инцидентот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.