Британскиот премиер Борис Џонсон пристигна денеска во Бакингамската палата, кај кралицата Елизабета Втора, со цел формално да побара дозвола за формирање Влада по победата на вчерашните предвремени парламентарни избори.
Кралицата ќе побара од него да формира Влада, откако Конзервативната партија освои 364 мандати од вкупно 650 пратенички места.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.