Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот претседател Џо Бајден на состанокот во Белата куќа се согласиле дека пристапот на двете земји кон Русија и Кина ќе продолжи да се базира на заедничките интереси на Лондон и Вашингтон.

Премиерот и претседателот разговараа и за голем број меѓународни прашања, вклучувајќи ги Кина и Русија. Тие се согласија дека Велика Британија и САД ќе продолжат да им пристапуваат на овие прашања врз основа на нашите заеднички вредности. Земјите, исто така, разговараа за дејствијата на сојузниците во Авганистан и заклучија дека најдобриот начин да се почитува споменот на загинатите во Авганистан ќе биде да се искористат сите дипломатски можности за да се спречи хуманитарна криза во земјата и „да се зачува напредокот постигнат во Авганистан – се вели во официјалното соопштение на Даунинг стрит.

Бајден и Џонсон инсистираат дека меѓународното признавање на талибанците мора да биде координирано и условено со почитување на човековите права во Авганистан.

Двајцата ја повториле улогата на Договорот за одбрана и безбедност АУКУС меѓу Австралија, САД и Велика Британија во промовирањето на мирот и стабилноста во светот и порачале дека таквото партнерство е израз на заедничките вредности на двете земји и глобалната интереси.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.