Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон денеска ќе ја објави конечната понуда за договорот за Брегзит, но и ќе му соопшти на Брисел дека освен ако ЕУ не се согласи, Велика Британија нема понатаму да преговара и ќе ја напушти Унијата на 31 октомври без договор.

Џонсон во завршниот говор на годишната конференција на конзервативците рече дека ќе соопшти детали за понудата, за која смета дека е фер и одговорна.

Во соопштение кое неговиот кабинет го објави доцна синоќа, се наведува дека Џонсон „под никакви околности“ нема да бара одложување на Брегзит на претстојниот самит во Брисел на 17 и 18 октомври.

Британскиот весник „Телеграф“ објави дека според новиот план, Северна Ирска ќе остане во посебен однос со ЕУ до 2025 година, по што Белфаст ќе одлучи дали ќе остане во Унијата или ќе се врати на британските правила. Предвидено е и покраината да ја напушти царинската унија на ЕУ заедно со Велика Британија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.