Една жена починала, а седум луѓе се тешко повредени кога возач на џип влетал во градината на ресторан во американскиот град Сан Хозе.

Десетици луѓе седеле во градината на кафулето во трговскиот центар кога возачот, кој се обидувал да се паркира, додал гас и налетал на градината уништувајќи сè пред себе. Тој со џипот срушил тенди и најмалку 20 маси.

Безбедносните камери го забележале моментот кога џипот го прелета работ на паркингот, мина преку четири ленти, друг тротоар и удрил во градината на ресторанот.

Outdoor Dining Crash

⚠️ Warning: video may be hard to watch ⚠️ OUTDOOR DINING CRASH: Mall surveillance video shows the SUV jumping two curbs and crossing 4 lanes of traffic, before plowing into outdoor diners at Dynasty Chinese Seafood Restaurant. 2 diners are still in critical condition. SJPD says the 69-year-old driver used the accelerator instead of the brake. *UPDATE* 1 woman has died at the hospital. https://cbsloc.al/3iVgwO8

Gepostet von Betty Yu am Montag, 12. Oktober 2020

Според полицијата, со џипот управувал 69-годишен маж, кој се здобил со полесни повреди.

Сè уште не е познато зошто возачот нагазил на гаста и зошто не закочил кога видел дека оди кон градината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.