Првата дама на САД Џил Бајден е негативна на тестот за Ковид-19 и ќе се врати од Делавер во Вашингтон, изјави портпаролот.

Џил Бајден (71) беше позитивна на Ковид-19 на 16 август. Таа ја заврши првата изолација по третманот со антивирусниот лек Паксловид, кој се покажа како високо ефикасен во спречувањето на тешка зараза и смртност кај високоризична група пациенти со Ковид-19.

Претседателот Џо Бајден (79) се опорави од коронавирусот на 7 август.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.