Џек  Ма, основачот на Алибаба, продаде дел од акциите во  кинеската  компанија за е-трговија за неколку милијарди долари, бидејќи нивната вредност скокна за скоро 50 проценти, објави Си-Ен-Ен Бизнис.

Ма, која е една од најбогатите Кинези, со тоа го намали сопствениот удел во „Алибаба“ од 6,2 на 4,8 проценти, според годишниот извештај на компанијата за 2019 година, но не е прецизирано кога го сторил тоа или за колку. пари

Американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен, сепак, пресметува дека според сегашната пазарна цена, тој удел на акции е околу 8,2 милијарди долари.

Џек Ма поднесе оставка минатата година од позицијата претседател на Извршниот одбор на компанијата на возраст од 55 години, велејќи дека ќе го посвети своето време на филантропија.

„Веруваме дека купувањето преку Интернет ќе остане составен дел од нашите секојдневни животи дури и по пандемијата“, рече извршниот директор на „Алибаба“, Даниел Џанг во својот годишен извештај.

Во моментов Алибаба вреди околу 705 милијарди долари, што ја прави поквалитетна компанија од Фејсбук, пренесува Си-Ен-Ен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.