Непосредно пред да го ликвидираат либијскиот лидер Моамер Ел Гадафи имаше нарачано луксузен авион во Франција. Авионот има се што може човек да посака.. џакузи, кино сала, сауна.

Цената била околу 60 милиони евра и парите Гадафи навдо ги платил.Но, кога се случија немирите во Сирија во кои големо влијание имаше и Франција, власите во Париз одбиваат да го исорачаат на Гадафи.

Неколку месеци подоцна тој е убиен и авионот останува во Франција.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.