Во последните 24 часа во Велика Британија се забележани 6.634 нови случаи на Ковид-19.

Во истиот период починале уште 40 лица, со што вкупно во земјата од корона вирус починале 41.900 луѓе, што ја прави една од најпогодените европски држави.

На 17 септември во Британија се евидентирани 3.395 новозаразени, што значи дека бројот на дневните нови случаи се дуплирал во последните седум дена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.