Две третини од луѓето во Британија, кои се заразиле со сојот Омикрон, претходно веќе барем еднаш биле позитивни на корона вирусот, покажуваат резултатите од најновото британско истражување.

Меѓу 3.582 лица со позитивен тест, 2.315 (64,6 проценти) пријавиле претходна инфекција со Ковид-19 – се наведува во студијата на „РЕАКТ“.

Утврдено е дека ризикот од инфекција се зголемува кај луѓето кои живеат во големи домаќинства, во споредба со домаќинствата со едно лице.

Истражувачкиот тим на „РЕАКТ“ тестирал 1.000 волонтери ширум Англија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.