Две лица загинале од паѓање на маси глечерски мраз во близина на Мон Блан на француските Алпи, пренесе ДПА.

Според локалните власти, големи парчиња мраз се одвоиле од глечерот, при што полесно е повредено уште едно лице, а четворица преживеале неповредени.

Двете жртви биле затрупани под мразот. Тие биле планинари кои сакале да се искачат на Мон Блан.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.