Избраниот демократски претседател Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА, изјавило лице запознаено со ситуацијата.

Позицијата на ЦИА може да биде едно од најпредизвикувачките прашања во администрацијата на Бајден, додека Трамп ја обвинуваше агенцијата дека е дел од заговор на „длабока држава“ за поткопување на неговото владеење.

Политико прв напиша за разгледувањето на изборот на Донилон.

Бајден, кој стапува на функција на 20 јануари, рече и дека размислува за назначување на Мајкл Морел, кој во времето на Обама бил заменик директор и привремен директор на ЦИА.

Бајден, кој беше во тимот за национална безбедност на Обама, тесно би соработувал и со двајцата.

Тој веќе избрал други ветерани од администрацијата на Обама за врвни должности за националната безбедност, вклучително и Антони Блинкен, поранешен заменик државен секретар, за државен секретар и Аврил Хаинс, заменик директор на ЦИА од ерата на Обама, за директор на националното разузнавање.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.