Едно лице е уапсено во шведскиот град Вестерас откако во еден трговски центар нападнаlo две лица со остар предмет.

Жртвите се хоспитализирани, а едниот од нив има тешки телесни повреди.

Во полицискиот извештај се наведува дека нападот е квалификуван како обид за убиство.

Шведската полиција не објави повеќе детали за инцидентот во Вестерас, што е лоциран 90 километри западно од Стокхолм.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.