Два земјотреса, со јачина на ударот од 4,9 и 4,6 степени според Рихтеровата скала, денеска погодија област во близина на Виена, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Во моментов нема податоци за потенцијална штета.

На социјалните мрежи, граѓаните на Виена известуваат дека го почувствувале тресењерто на тлото.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.