Комитетот на министрите на Советот на Европа денеска на Парламентарното собрание на Советот на Европа му ги поднесе двете кандидатури за функцијата помошник генерален секретар на Советот на Европа, јави дописникот на МИА.

Кандидати се Бјорн Берге од Норвешка и Лејла Кавачик од Турција.

Парламентарното собрание на Советот на Европа новиот помошник генерален секертар на најстарата паневропска организација ќе го избере на својата следна пленарна сесија. Пролетната и летната сесија, која требаше да одржи во текот на оваа недела во Стразбур беа одложени поради пандемијата со Ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.