Земјите-членки на Светската здравствена организација денеска се согласија да почнат со работа на градење нов меѓународен договор кој одредува како да се справат со следна глобална пандемија.

Државите усвоија резолуција на специјален состанок во Женева.

Со тоа, почнува процесот што треба да резултира со нов договор за подготвеност што стапува на сила во 2024 година и е одговор за пандемија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.