Пожарникарите спасиle 28 лица, заглавени висејќи 30 метри наопаку за време на возењето во забавен парк во Орегон, Соединетите Американски Држави.

Кога возењето престанало, вработените во паркот веднаш повикале брза помош, која пристигнала околу 25 минути подоцна. Работниците за одржување потоа можеле да го вратат нишалото на позицијата за евакуација неколку минути подоцна.

Едно лице е однесено во болница како мерка на претпазливост, се вели во соопштението објавено на социјалните мрежи од забавниот парк Оукс во Портланд.

Во соопштението се додава дека во инцидентот немало повредени.

Крис Рајан вели дека тој и неговата сопруга, кои биле во паркот за неговиот роденден, требало да одат на возење кога виделе што се случува

Тој вели дека слушнал како луѓето велат: „О Боже, тие висат наопаку“.

Тој додава дека веднаш решиле да заминат поради „страшната ситуација“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.