Епидемијата на коронавирусот го предизвика првиот смртен случај меѓу француските медицински лица, изјави денес францускиот министер за здравство Оливие Вера.

Покојниот доктор бил специјалист за ургентна медицина кој работел во болница во Компјен северно од Париз, објавило едно од неговите деца на фејсбук.

Докторската професија носи голема жртва во нашата земја денес“, рекол Вера.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.