Шефот на ОН ги критикуваше милијардерите Џеф Безос и Ричард Бренсон за „радост во вселената, додека милиони луѓе гладуваат на Земјата“.

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш рече дека милијардерите создаваат „болест на недоверба“. Летот на Џеф Безос во вселената го нарече знак за огромна разлика помеѓу богатите и сиромашните.

Безос и во минатото се соочуваше со критики за 5,5 милијарди долари што ги потроши за патување во вселената.

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, им рече на другите светски лидери за време на неговите воведни говори на Генералното собрание на ОН дека трката на милијардерите во вселената покажува огромни јазови меѓу сиромашните и ултра-богатите.

Тој рече дека „болест на недоверба“ се шири низ целиот свет, бидејќи секојдневните луѓе гледаат дека нивните права се намалуваат и се борат да стават храна на масата.

Гутереш рече: „Родителите гледаат иднина за своите деца што изгледа уште помрачна од денешните борби“. И во исто време, тие гледаат „милијардери што патуваат во вселената додека милиони гладуваат на Земјата“.

Портпаролите на вселенските компании на милијардерите, Безос, Blue Origin и на Бренсон, Virgin Galactic, не одговорија веднаш на барањето за коментар од Insider.

Ова лето, Безос и Бренсон полетаа секој во вселената со свои приватни ракети. Иако милијардерите беа во вселената само неколку минути, патувањата чинеа милијарди долари и привлекоа светска публика.

Во времето на нивното лансирање ракети, двајцата милијардери добија жестоки критики, бидејќи луѓето ги повикаа двајцата да платат повисоки даноци. Сенаторката Елизабет Ворен го прозва Безос за вселенскиот лет откако ПроПублика објави дека основачот на Амазон не платил данок на доход најмалку две години помеѓу 2006 и 2018 година.

Се смее на секој човек во Америка што всушност плаќал данок – рече Ворен.

По летот, Безос им се заблагодари на работниците на „Амазон“ и додели над 200 милиони американски долари како награда за „храброст и учтивост“. Тој, исто така, ги призна своите критичари.

Безос тогаш рече дека неговите критичари „главно се во право“. Тој додаде: “Мораме да ги правиме и двете. Имаме многу проблеми овде и сега на Земјата и треба да работиме на нив и исто така треба да гледаме кон иднината, ние секогаш го правевме тоа како вид и како цивилизација ”

Минатата недела, компанијата на Илон Маск, SpaceX, го заврши првиот светски вселенски лет во светот, кој орбитираше околу вселената, со само приватни граѓани. Иако Маск допрва треба да замине во вселената, тој исто така се соочи со критики за фокусирање на некои од неговите напори за животната средина на вселената.

“Мислам дека треба да потрошиме огромно количество од нашите ресурси за решавање проблеми на Земјата. Како и, 99% плус од нашата економија треба да биде посветено на решавање проблеми на Земјата”, рече Маск во првата епизода од документарниот филм на Нетфликс за летот. „Но, мислам дека можеби нешто како 1%, или помалку од 1%, може да се примени за продолжување на животот надвор од Земјата.

Но, движечката сила на Маск зад напредокот на „SpaceX“ одамна е планови за колонизирање на Марс. SpaceX не одговори веднаш на барањето за коментар од Insider.

Ако животот е само проблеми, каква е поентата да се живее – рече Маск во документарецот.

Мисијата Inspiration4, исто така, опфати и собирање средства, собрани преку 200 милиони долари за Свети Јуда. Самиот Маск придонесе со 50 милиони долари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.