Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека пандемијата е на својот врв, но дека бројот на новозаразени и смртни случаи кај пациенти со Ковид-19 се намалува во повеќето региони, вклучувајќи ги и најтешко погодените во Европа и северна и јужна Америка.

„Но, ова е неприфатлив врв на пандемијата со 5,4 милиони новоинфицирани и речиси 90.000 смртни случаи меѓу пациенти со Ковид само во последната недела“, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос Адана Гебрејесус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.