Еден од првите и најмлади пациенти заразени од Ковид-19 во Италија, едногодишно бебе од Aoста целосно се излекува и е пуштено дома.

Детето и членови на неговото семејство се меѓу првите заразени случаи во тој регион, пренесуваат италијанските медиуми, додавајќи дека неговите мајка, баба и дедо  исто така се излечени.

Во Италија од почетокот на кризата со коронавирусот бројот на позитивни случаи надмина 119.000, а тој вирус однесе повеќе од 14.000 животи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.