Германскиот економист Рајнт Гроп, претседател на Институтот за економија Хејл предупредува дека Германија влегува во финансиска криза поради пандемијата поради илјадници несолвентни компании

Ние мора да се подготвиме за нова банкарска криза – изјави Гроп за весникот „Билд“.

Причината за ваквите негативни изгледи е привремено укинување на обврската за поднесување барања за несолвентност на компании во финансиски проблеми. Според него, мерките на владата за време на коронската криза создадоа илјадници „зомби“ компании, кои долго време се несолвентни, но сè уште не ги пријавија.

Штом привременото укинување на обврската за пријавување на неликвидност престане да важи на крајот на годината, мора да се подготвиме за бранот банкрот. Ова ќе биде огромен проблем за банките. Мораме да тргнеме од фактот дека до 25% од сите заеми на претпријатијата ќе бидат во опасност и нема да можат да бидат отплатени  – смета Гроп.

Ако се случи тоа, вели тој, им се заканува на некои банки да банкротираат. Затоа тој бара политиката сега да го зголеми притисокот врз банките да го зголемат сопствениот капитал и да бидат поотпорни на кризи.

Дојче банк смета и на јасно зголемување на банкрот на компании во Германија најдоцна на крајот на годината.

Според проценките на банката, бројот на стечаи може да се зголеми за повеќе од 35 проценти или повеќе од 6.000 случаи во првиот квартал од следната година.

Пред некој ден, ме изненади соопштението на германскиот регулатор, во кое речиси отворено се вели дека банките сега се нападнати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.