Авиони од половина милијарда долари кои летаа околу една година. Огромен хотел за 85 милиони долари, кој никогаш не беше отворен и е во мизерна состојба. Маскирни униформи за авганистанската армија, чија модерна шема би чинела дополнителни 28 милиони долари. Здравствена установа наведена дека се наоѓа во Средоземното Море…

Тоа е дел од жалбите за „измама и злоупотреба“ против напорите на САД да го обноват Авганистан – вкупно 145 милијарди американски долари потрошени за 20 години – направени од главниот американски генерален инспектор за војната. Но, длабинските ревизии што ги опишуваат овие наоди во голема мера се исклучени од интернет на барање на Стејт департментот, поради загриженост за безбедноста, јави „Си-Ен-Ен“.

Вкупните трошоци за војната, според Пентагон, се 825 милијарди долари, што е најниска проценка: дури и претседателот Џо Бајден наведува проценка дека сумата е повеќе од двојно повеќе, односно над 2 трилиони долари. Каматите за долгот се веќе стотици милијарди.

Напорите за обнова во вредност од 145 милијарди американски долари не беа добро контролирани, што го натера Конгресот да формира Специјален инспектор за обнова на Авганистан (СИГАР) во 2008 година. Критичарите велат дека СИГАР објавил квартални извештаи кои во тоа време добија помалку внимание отколку што одговараа на трошоците што ги разгледуваа и дека Пентагон понекогаш им ги негира потребните информации – особено кога станува збор за проценка на безбедноста во земјата.

1) Зимско ќебе за Кабул

Електраната „Тарахил“ беше пуштена во работа во 2007 година како резервен генератор за главниот град, во случај да се загрози снабдувањето со електрична енергија од Узбекистан. Огромна, модерна структура, работи со турбини со погон на дизел, снабдени од брендиран инженерски гигант. Сепак: Авганистан има слабо снабдување со дизел и мораше да снабдува гориво со камиони, што ја направи фабриката премногу скапа за работа.

Самата изградба на објектот чинеше 335 милиони долари, а годишните трошоци за гориво беа проценети на 245 милиони долари. Последната проценка на СИГАР вели дека, во најдобар случај, капацитетот на локацијата бил искористен од само 2,2 отсто, бидејќи авганистанската влада не можела да си го дозволи горивото. УСАИД одби да коментира.

2) Флота карго-авиони од половина милијарда долари што леташе една година

На новоформираните авганистански воздухопловни сили им беа потребни товарни авиони. Во 2008 година, Пентагон го избра Г222, авион дизајниран за полетување и слетување на нерамни писти. Во првата година, според шефот на СИГАР, Џон Сопко, кој се повикува на офицер на УСАФ, авионите биле многу натоварени.

Но, авионите беа забележани од СИГАР само кога Сопко ги забележа паркирани на аеродромот во Кабул и праша што прават таму. Шест години по почетокот на јавната набавка, 16 -те авиони доставени до Авганистан беа продадени за отпад за 40,257 милиони долари. Цената на проектот е 549 милиони долари.

3) Штабот на маринци од 36 милиони долари, ниту побаран, ниту искористен

Сопко во говорот рече дека овој контролен центар од 64.000 квадратни метри во Хелманд го отелотворува фактот дека штом започне проектот, тој често не може да се запре. Во 2010 година, маринците го зголемија бројот на војници во Хелманд. Како дел од тој напор, беше наведена изградбата на командно-контролен центар во главната база на кампот Ледернек, иако Сопко потсетува дека командантот на базата и уште двајца генерали на маринците рекоа дека тоа не е потребно, бидејќи нема да се заврши доволно брзо.

Местото никогаш не било искористено, кампот Ледернек им бил предаден на Авганистанците, кои го напуштиле“. Тоа чинеше 36 милиони долари, никогаш не беше искористено, и се чини дека подоцна беше ограбено од Авганистанци, кои исто така никогаш не се појавија да го користат.

4) 28 милиони долари за несоодветни маскирни униформи

Во 2007 година, беа нарачани нови униформи за авганистанската армија. Авганистанскиот министер за одбрана Вардак вели дека сака редок камуфлажен модел – „Spec4ce Forest“, од канадската компанија „HyperStealth“. Нарачани се вкупно 1,3 милиони комплети, секој од нив чини 43-80 долари, за разлика од првично планираните 25-30 долари за замена на униформите. Униформите никогаш не биле тестирани или оценети на терен.

Во своето сведочење, Сопко рече дека купувањето униформи со патентиран модел ги чинело даночните обврзници дополнителни 28 милиони долари, а во 2017 година, СИГАР предвиде дека друг избор на модел може да заштеди потенцијални 72 милиони американски долари во следната деценија.

Портпаролот на Одделот за одбрана, Лодвик, рече дека извештајот ги „преценил“ трошоците и „неправилно ја дискредитирал вредноста на избраниот тип“, додавајќи дека голем дел од борбите во Авганистан се одвиваат во пошумени области.

5) 1,5 милиони долари дневно за борба против производството на опиум

САД трошат 1,5 милиони долари дневно за програми за борба против дрога (2002 до 2018 година). Според најновиот извештај на СИГАР, производството на опиум во 2020 година се зголеми за 37 отсто во споредба со претходната година. Ова е трет најголем принос од почетокот на статистиката во 1994 година. Во 2017 година, производството беше четирипати повисоко отколку во 2002 година.

Портпаролот на Стејт департментот истакна дека „талибанците беа главен придонесувач за зачувување на афионот во последните години“ и „дека талибанците се обврзаа да забранат дрога“.

6) 249 милиони долари за незавршена работа

Огромната обиколница околу Авганистан беше финансирана од многу грантови и донатори вредни милијарди за време на војната. Кон крајот на проектот, 249 милиони американски долари но само 15 отсто од патот е изграден, објави ревизија на СИГАР.

Помеѓу март 2014 и септември 2017 година, немаше изградба на овој дел, а состојбата на градилиштето се влоши, се заклучува во извештајот. УСАИД одби да коментира.

7) Хотел од 85 милиони долари што никогаш не беше отворен

Нарачан е обемен хотелски и станбен комплекс во непосредна близина на Амбасадата на САД во Кабул, за што американската влада обезбеди 85 милиони долари. Во 2016 година, СИГАР заклучи дека „заемите од 85 милиони американски долари исчезнаа, зградите никогаш не се завршени и се непогодни за живеење, а американската амбасада сега е принудена да обезбеди сигурност на местото по дополнителни трошоци за американските даночни обврзници“.

Ревизијата заклучи дека изведувачот дал нереални ветувања дека ќе ги обезбеди заемите и дека владиниот огранок на САД што го контролирал проектот никогаш не го посетил местото, како и компанијата која подоцна била ангажирана да го надгледува проектот. Портпаролот на Стејт департментот рече дека тие не управуваат со изградбата и тоа е „приватен потфат“.

8) Фондот што трошеше повеќе за себе отколку за Авганистан

Во 2009 година, Пентагон формираше Работна група за бизнис и операции за стабилизација (TFBSO), проширена од Ирак за да го вклучи Авганистан, за чии операции во Авганистан Конгресот одвои 823 милиони долари. Повеќе од половина од реалните трошоци на ТФБСО – 359 милиони американски долари од вкупно 675 милиони долари – беа „потрошени за индиректни и дополнителни трошоци, а не директно за проекти во Авганистан“, заклучи СИГАР во својата ревизија.

Тие прегледаа 89 договори на TFBSO и открија дека „7 договори во вредност од 35,1 милиони американски долари се потпишани со компании во кои поранешни вработени во TFBSO работат како високи директори“.

Ревизијата исто така заклучи дека фондот потрошил околу 6 милиони долари за поддршка на индустријата за кашмир, 43 милиони долари за станица за компримиран природен гас и 150 милиони долари за луксузни вили за своите вработени. Портпаролот на Одделот за одбрана Лодвик рече дека СИГАР не обвини никого за измама или злоупотреба на средства, го привлече вниманието на „слабостите и недостатоците“ во ревизијата и рече дека „28 од 35 проекти на ТФБСО ги постигнале или делумно ги постигнале предвидените цели“.

9) Здравствената установа во морето

Во извештајот од 2015 година за финансирање здравствени установи во Авганистан од страна на УСАИД се вели дека повеќе од една третина од наведените 510 проекти се непостоечки. Тринаесет од нив „не беа во Авганистан, а еден се наоѓаше во Средоземното Море“. Триесет проекти „беа лоцирани во провинција различна од онаа што ја објави УСАИД“. И „189 не покажуваат никаква физичка структура на 400 метри од пријавените координати. Малку помалку од половина од овие локации не покажуваат физичка структура на половина километар од пријавените координати“.

Ревизијата наведе дека УСАИД и авганистанското Министерство за здравство можат да обезбедат „надзор на овие објекти доколку знаат каде се наоѓаат“. УСАИД одби да коментира.

10) Најмалку 19 милијарди долари изгубени поради „измама и злоупотреба“

Извештајот од октомври 2020 година претстави неверојатна сума за војната. Во тоа време, Конгресот додели 134 милијарди долари од 2002 година за обнова на Авганистан. СИГАР успеа да прегледа 63 милијарди долари од нив – речиси половина. Тие заклучија дека 19 милијарди долари од нив – речиси една третина – се „изгубени поради измама и злоупотреба“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.