Демонстрантите против законот за „општа безбедност“ во Париз запшалија филијала на „Банк де Франс“, јави дописникот на МИА.

На ѕидот на зградата беше испишано и „А“ за „Анархија“. Запален е киоск на плоштадот. А се гледаат и демонстранти кои позираа со знак: „Не за полициската држава“.

Во исто време, префектурата на Твитер објави дека е опожарен и ресторан на плоштадот.

Извор МИА

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.