Стејт департментот синоќа им нареди на сите неопходни владини службеници да го напуштат Конзулатот во Шангај поради зголемениот број на заразени со Ковид-19 и кинеските мерки за борба против вирусот.
Најконтроверзната практика во Шангај е да се одвојат децата позитивни на Ковид-19 од нивните родители.

Шангај се справува со најлошата епидемија од појавата на Ковид-19 во Вухан кон крајот на 2019 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.