Италијанскиот социјалист Дaвид-Марија Сасоли денеска е избран за претседател на Европскиот парламент.

Сасоли (63) беше избран во вториот круг од гласањето.

Мандатот на претседателот на ЕП е две и пол години.

Сасоли е поранешен новинар по потекло од Фиренца и пратеник во Европскиот парламент веќе една деценија

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.