Евростат објави колку отпад произведуваат земјите членки на Европска Унија, а прва на листата е Данска.

Во просек во 2019 година секој граѓанин на ЕУ произвел 502 килограми отпад годишно.

Најлоши резултати покажуваат Данска и Луксембург со 844 и 791 килограми отпад по човек годишно.

Најмалку отпад по жител имаат Полска и Романија со 280 килограми.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.