Во време кога низ целиот свет најактуелна тема е вакцинацијата против Ковид-19, вакцината на „Астра Зенека“ предизвикува многу дискусии. Така е и во Хрватска каде што многу граѓани одбиваат да се вакцинираат со оваа вакцина, која во меѓувреме го смени името и е наречена „Ваксервија“.

Оваа вакцина е развиена од Универзитетот Оксфорд и британско-шведската фармацевтска компанија „Астра Зенека“.

На веб-страницата „Статистика“, извор кој честопати се повикува на многу статистички проблеми, се вели дека вакцината од Оксфорд е најевтина од моментално регистрираните ЕУ регистрирани вакцини против Ковид 19 и чини 6 евра по доза. Поевтина е од „Спутник“, кинеската „Синовак“ и вакцината на „Џонсон и Џонсон“.

Исто така се наведува дека „Фајзер“ и „Бионтек“ ќе заработат 21,5 милијарди долари од продажбата на нивната вакцина само оваа година, „Модерна“ ќе заработи 19,6, а „Астра Зенека“ „само“ 1,9 милијарди долари.

Дали е тоа доволен доказ за теоријата на заговор против „Астра Зенека“ и нејзината „народна“ вакцина?

Несаканите ефекти на вакцината „Астра Зенека“ се многу почесто спомената тема отколку несаканите ефекти со други вакцини. Но, според податоците на ХАЛМЕД, откако биле примени скоро 350.000 дози од сите вакцини, биле евидентирани 2.288 извештаи за сомневање за несакани ефекти, а „АстраЗенека“ не е лидер меѓу нив. Овие апликации се 1.193 за вакцината „Фајзер“ и 934 за „АстраЗенека“. Згрутчувањето на крвта во овој контекст е топ тема.

Така, вестите за згрутчување на крвта скоро целосно ги потиснаа оние за добрите страни на оваа вакцина. Како студија објавена на 19 февруари во „Лансет“ дека вакцината покажала 76 процентна ефикасност во спречувањето на симптоматскиот Ковид-19 по 22 дена од првата доза, а тој процент се зголемил на 81,3 проценти по втората доза 12 или повеќе недели по првата.

Ретко се споменува и тоа дека, како и другите вакцини регистрирани во ЕУ, целосно го елиминира ризикот од смрт од Ковид-19 и потешките форми на болеста. Обемна студија, направена по вакцинирање на 20 милиони луѓе, објавена на почетокот на минатиот месец, покажа дека оваа вакцина ја штити постарата популација со добра ефикасност. Кај луѓе постари од 70 години, четири недели по првата доза, ефикасноста е 60 проценти, додека во петтата недела, тој резултат е подобрен. Тој е ефикасен 80 проценти во спречување на хоспитализација.

ЕМА нема научно заснован доказ дека „Астра Зенека“ е директно поврзана со ретки тромбоемболички состојби. Зборуваме само за веројатната поврзаност на вакцинацијата со овој редок феномен. Можниот механизам на формирање на тромб може да биде имун. Антителата веројатно реагираат со тромбоцити и ги активираат (1-2 недели по вакцинацијата). Не е директно потврдено дека постојат такви антитела кои ги активираат тромбоцитите во овие случаи. Прашање е и зошто тоа се случува на многу специфични места, како што се венските синуси на мозокот или абдоминалната вена, а не системски – вели проф. Полиќ.

Тој наведува дека појавата на тромби и тромбоцитопенија поврзана со вакцината „АстраЗенека“ е многу ретка, т.е. 3,48 случаи на венски тромби на милион вакцинирани.

Ако го споредиме тој ризик со ризикот од хормонална контрацепција, што изнесува 100 вакви случаи на милион корисници, тогаш ризикот од згрутчување при хормонална контрацепција е околу 30 пати поголем. Особено, треба да се има предвид ризикот од тромбоемболиски компликации и смрт предизвикани само од Ковид-19. Тромбоемболичките состојби се чест несакан ефект на Ковид-19 како резултат на оштетување на клетките што ги поставуваат крвните садови (ендотел) и евентуално други, засега непознати вирусни механизми. Во литературата има податоци дека тромбоцитопенија се јавува кај околу 36% од пациентите со ковид-19 и покачени нивоа на Д-димер кај 46% од нив, што е знак на нарушено згрутчување на крвта. Овие проценти значително се зголемуваат кај потешките форми на ковид-19 (57,7% тромбоцитопенија и 59,6% Д-димери), што е придружено со чести тромбоемболички состојби. Според официјалните бројки (број на позитивни / број на смртни случаи), стапката на смртност од ковид-19 во нашата земја е 1 од 45, или 2,2% (HZJZ). Ако го споредиме ова со ризикот од смрт од вакцинацијата со „АстраЗенека“, што е 0,0000038%, тогаш ризикот од смрт како резултат на Ковид-19 е околу 580 000 пати поголем – објаснува д-р Полиќ.

Тој потсетува дека, со оглед на многу малиот ризик од можни тромбоемболички состојби што можат да се појават со вакцинацијата „Астра Зенека“, ЕМА продолжува да информира дека придобивките од вакцината се многу поголеми од ризиците.

Преземено од Еспресо.рс

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.