Поранешниот шефот на Белата куќа, Марк Медоуз во својата нова книга тврди дека Доналд Трамп и покрај тоа што бил позитивен на Ковид-19 учествувал во една од претседателските изборни дебати со актуелниот претседател Џо Бајден.

Медоуз тврди дека Трамп на 26 септември 2020 година бил позитивен на Ковид-19, а потоа повторно се тестирал и добил негативен тест и „продолжил како ништо да не се случило“ и на 29 септември учествувал во претседателската дебата.

Трамп на 2 октомври 2020 година потврди дека има Ковид-19.

Поранешниот американски претседател во новата книга ги негира наводите на Медоуз истакнувајќи дека е лажна вест

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.