Во септември минатата година се сретнав со потпретседателот за ризици на една од 100-тер најдобри компании во Вашингтон, кој пред тоа имал долга кариера како разузнавачки аналитичар и го прашав што најмногу го загрижува. Без размислување ми одговор: „Многу заразен вирус што ќе почне негде во Кина и брзо ќе се прошири“. Потпретседателот, чија компанија има канцеларии во југоисточна Азија, потоа објасни за превентивните чекори за ублажување, што компанијата ги презема за да се справи со потенцијалната закана, ја почнува Мича Зенко својата анализа во весникот „Надворешна политика“ (foreignpolicy.com)

Откако новиот коронавирус се прошири низ светот, Зенко често размислувал за оваа прогностичка пресметка на ризик. Многу лидери немаат дисциплина за рутинско скенирање на хоризонтот на ризикот, а уште помалку да ги развиваат неопходните планови за вонредни ситуации. Ретки се лидерите кои имаат способност да предвидат и исправно да ја идентификуваат најголемата закана доволно рано за да ги развијат и применат тие планови.

Доволно е да се каже дека администрацијата на Трамп беше кумулативно неуспешна, како во сериозното сфаќање на специфичните и повторените предупредувања на разузнавачката заедница за епидемијата на коронавирус, така и во енергичната потрага по национална иницијатива за пропорционална закана. Само федералната влада има ресурси и овластувања да ги води релевантните јавни и приватни фактори во борбата со предвидливата штета што може да ја предизвика вирусот. Претставниците на Трамп низ погрешни пресуди (минимизирање на опасноста од Ковид-19) и одлуки (одбивање да дејствуваат навремено) непотребно ја нарушија сигурноста на  Американците, истакна Зенко.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.