САД, Јапонија, Австралија и Индија ветија зајакнување на соработката против се поагресивната политика на Кина, што може да биде чекор кон создавање на азиски воен сојуз по примерот на НАТО, јавува денес Радио Слободна Европа.

Односите на земјите од регионот со Пекинг, иако се напнати, во суштина се разликуваат од предизвиците на Студената војна што доведоа до создавање на трансатлантскиот воен сојуз, пишуваат светските медиуми.

Министрите за надворешни работи на САД, Јапонија, Индија и Австралија ветија на состанокот во вторникот во Токио дека ќе го поддржат територијалниот суверенитет и слободата на пловидба, бидејќи зголемувањето на тензиите меѓу тие земји и Кина ги приближи кон спротивставување на експанзионистичките амбиции на Пекинг, објави „Волстрит журнал“.

Како партнери во оваа „четворка“, сега е посуштинско од кога и да е да работиме заедно за да ги заштитиме нашите народи и партнери од експлоатација, корупција и принуда од страна на кинеската комунистичка партија, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео по средбата со новиот премиер на Јапонија, Јошихид Суга, а пред тоа и на средба со колегите од трите земји.

Кина веднаш реагираше на собирот во Токио, но, посочува американскиот весник, минатиот месец кинескиот заменик министер за надворешни работи ја опиша четворката како „антикинеска линија на фронтот, позната и како мини НАТО“, додавајќи дека тоа е одраз на „менталитетот на Студената војна на САД“.

Во последните месеци, Индија одржа одделни поморски вежби со САД, Јапонија и Австралија. Блискоста и координацијата на четирите земји, додава весникот, ќе биде доколку Индија ја покани Австралија на годишните поморски вежби со САД и Јапонија, кои се очекуваат подоцна оваа година.

Јапонскиот министер за надворешни работи Тошимитсу Мотеги изјави дека министрите на четворката се согласиле да се состануваат секоја година, наведувајќи дека и други земји можат да се приклучат.

Подготвеноста на државниот секретар на САД да се сретне со сојузниците во Азија, и покрај кризата со вирусот корона во Белата куќа, зборува за стравот од растот на Кина, посочува „Њујорк тајмс“ и посочува дека фактот што состанокот се одржал во живо покажува дека делови од администрацијата на Трамп ги ценат мултилатералните односи.

Со зголемената агресивност на кинеската армија во регионот четирите земји бараат начин да соработуваат воено, економски и технолошки и да испратат порака на солидарност до Пекинг, се вели во весникот, но исто така се нагласува дека само САД кој заземаа цврст став кон Кина, делувале подготвени во Токио да ја именува заканата директно.

Другите членови на четворката, свесни за географската близина со Кина и економското потпирање на земјата, беа повнимателни во своите критики. Сепак, министрите за надворешни работи на Австралија, Индија и Јапонија сите ја спомнаа фразата „слободен и отворен индо-пацифик“, за која, како што истакнува „Њујорк тајмс“, дипломатите и аналитичарите многу добро знаат дека е насочена кон Кина.

Кога министрите за надворешни работи на Австралија, Индија, Јапонија и САД го напуштија состанокот во Токио, значењето на тоа што се случи не беше веднаш очигледно, пишува Тајмс, под наслов „Разговори на четирите точки во раѓањето на „азиското НАТО “против Кина“.

Средбата во Токио, која заврши без заедничка изјава, на прв поглед изгледаше како уште еден дипломатски собир со важни, но предвидливи теми како КОВИД-19, борбата против тероризмот, сајбер безбедноста и хуманитарната помош, посочува лондонскиот весник, но исто така истакнува дека историчарите во иднина би можеле да го означат како значаен момент во епската борба што се одвиваше во Источна Азија, помеѓу старата бледнеечка велесила и новата што се појавува.

Во споредба со Европа, азиските земји имаат слаби и често напнати односи и регионот никогаш нема развиено силни мултилатерални институции. Сепак, според „Тајмс“, во последните 20 години, Кина го поврза својот економски раст со големи воени трошоци, истовремено отфрлајќи ги тврдењата на другите земји за гребените и островите во Јужното кинеско море, кои ги окупираше и ги претвори во воени бази.

Тие немаат ништо од силата на НАТО и на Европската унија, рече заменик државниот секретар на САД Стивен Бигун во август, зборувајќи за азиските земји и важноста на квартетот. Секако постои искушение да се официјализира структура како оваа во одреден момент. Запомнете, дури и НАТО започна со релативно скромни очекувања.

Од друга страна, историските споредби можат да бидат погрешни – односот меѓу Кина и земјите од регионот е суштински различен од односот помеѓу членките на НАТО и Советскиот сојуз за време на Студената војна, посочува лондонскиот весник, посочувајќи дека цела Азија има придобивки од огромните побарувања од кинеските потрошувачи. Кина беше најголемиот извозен пазар во Австралија минатата година, втор по Јапонија и трет по Индија.

Државниот секретар на САД се состана во Токио со колеги од Јапонија, Австралија и Индија, во обид да го охрабри завојуваниот сојуз на демократски држави да се спротивстават на зголемената влијателност на Кина, но не треба да се очекува азиско НАТО, пишува Вашингтон пост.

Сè поагресивната надворешна политика под водство на претседателот Кси Џинпинг ги принуди демократиите во азиско-пацифичкиот регион да се обединат, но, посочува весникот, експертите велат дека тешко дека ќе прерасне во азиска верзија на трансатлантскиот воен сојуз.

Додека постапките на Пекинг се причина за загриженост, азиските земји, вклучувајќи ги Јапонија и Индија, внимаваат експлицитно да не застанат на страната на Кина и претпочитаат дијалог, делумно затоа што имаат развиени економски врски со таа земја, а делумно затоа што понекогаш се прашуваат колку сигурен пријател имаат во Вашингтон, проценува „Вашингтон пост“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.