Тибетскиот духовен лидери Далај Лама е примен во болница во главниот град на Индија, Њу Делхи поради инфекција на белите дробови.

Далај Лама е хоспитализиран поради инфекција на белите дробови, сега се чувствува подобро. Тој прима терапија и најверојатно ќе остане во болница еден – два дена, изјави портпаролот Тезин Такла.
Далај Лама вчера пристигна во Њу Делхи со авион од Дармсала, каде му е седиштето на медицински консултации.

Дармсала која се наоѓа во северна Индија е седиште на Далај Лама откако побегна од Тибет во 1959 година по неуспешниот бунт против кинеската Влада.

Далај Лама во минатонеделниот говор на конференција на професори и студенти во Њу Делхи повтори дека не бара независност за Тибет и оти повеќе би сакал „повторно обединување“ со Кина под взаемно прифатливи услови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.