Во Чешка во последните 24 часа регистрирни се 14.968 заразени со корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Чешките власти порано воведоа остри мерки за сузбивање на ширењето на вирусот.

Ќе работат само маркетите за храна и аптеките, а граѓаните се повикани да не излегуваат од дома освен за на работа и за на лекар.

Во Чешка од почетокот на пандемијата заразени се 208.915 лица.

Во последните 24 часа починаа 69 лица, со што бројот починати се зголеми на 1.739.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.