Официјален Пјонгјанг објави дека ги прекинува дипломатските односи со Малезија, откако Куала Лумпур екстрадирала државјанин на Cеверна Кореја во САД.

Малезиските власти на 17 март извршија непростливо злосторство и со сила предадоа невин државјанин на Северна Кореја на САД – се наведува во соопштението на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Cеверна Кореја ја оценува екстрадицијата како непријателски чин на Малезија извршен со „сервилност кон американските притисоци“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.