Од почетокот на јануари 2020 година, Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) спроведува редовни проценки на ризик на коронавирус, кои беа објавени на веб-страницата на оваа организација. ЕЦДЦ е основана по избувнувањето на САРС во 2003 година и е финансирана од Европската унија.

Проценките на ЕЦДЦ се испраќаат до институциите на ЕУ и секоја земја-членка. Извештаите ги опишуваат околностите и карактеристиките на пандемијата и вклучуваат проценка на ризик од ширење на вирусот

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.