Нафтата остана близу до највисокото ниво од 2014 година во азиската трговија, откако инвеститорите оценуваат дека енергетската криза ги тресе глобалните пазари.

Фјучерсите во Њујорк се тргуваа над 82 долари за барел, откако пораснаа за 2,5% во последните три сесии. Русија се уште не испраќа повеќе природен гас во Европа, додека ОПЕК + не успева да пумпа доволно сурова нафта за да ја исполни својата цел за производство, што ја влошува кризата со снабдување на енергетските пазари. Сепак, еден технички индикатор сигнализира дека суровината е пренабавена и треба да се прилагоди.

Се чини дека пазарот на нафта се менува и се обидува да ги усогласи шпекулациите со реалноста, вели Хови Ли, економист во Oversea-Chinese Banking Corp. во Сингапур. Иако резервите на нафтени производи се ограничени, тие не се на ниво каде што треба да очекуваме 100 долари за нафта, додаде тој.

Суровата нафта се зголеми во изминатите осум недели, бидејќи енергетската криза – предизвикана од недостаток на природен гас и јаглен – се совпадна со закрепнувањето на побарувачката од клучните економии што произлегоа од пандемијата. Колапсот ги зголеми нарачките од рафинериите за нафта во Азија кои брзаат да обезбедат алтернативно снабдување со гориво, зголемувајќи ги маргините на заздравување на индустријата, што ќе продолжи следната година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.