Цените на нафтата паднаа за над 2% во понеделникот, додека инвеститорите се обидуваат да ја тргнат загриженоста поради обновување на пандемијата со корона вирусот.

Бројот на регистрирани случаи на Ковид-19 на глобално ниво надмина 31 милиони заразени лица, додека САД објавија уште 32.186 инфекции во текот на последните 24 часа.

Нафтата од типот, Западен Тексас Интермедијар, за порамнување во октомври се спушти на 2,46% за тргување за 40,10 американски долари за барел во 4:10 часот наутро. Една минута подоцна, нафтата од типот Брент за испораки во ноември падна за 2,18%, продавајќи се за 42,21 американски долари за барел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.