Природниот гас во Европа се тргува по цени еквивалентни на околу 70 долари за милион британски термални единици (BTU), приближно седум пати повисоки од цените во САД, објави CNN, цитирајќи анализа на нафтената сметководствена компанија Lipov. Oil Associates.
Еден милион британски термални единици се еднакви на 293 киловат-часови (kWh) електрична енергија.

На затворањето на американското тргување во вторникот, цената на гасот беше 9,33 долари за милион BTU, јавуваат американските медиуми, а пренесува Раша тудеј.

Аналитичарите во САД велат дека европската криза со природен гас придонесува за растот на цените во Америка, но дека тоа не е главниот двигател на растот на цените, додава Си-Ен-Ен.

„Повеќе глобални цени се прелеваат во САД“. Природниот гас стана глобална стока со појавата на течен природен гас (LPG)“, рече Роб Тамел, висок менаџер на портфолио во Tortiz Capital Advisors.

Соединетите Американски Држави го зголемија извозот на LPG во Европа во обид да го ублажат влијанието на намалените испораки од Русија, главниот снабдувач на природен гас на континентот, се вели во извештајот, додавајќи дека секоја достапна молекула на гас се испраќа од САД во еврозоната.

Цените на бензинот во Европа се зголемени за четири пати од почетокот на годината поради падот на руските текови. Цената на пазарот на фјучерси во центарот TTF во Холандија оваа недела надмина 2.600 долари за илјада кубни метри за прв пат од март, потсетува RT.

„Газпром“ предвидува дека цената на гасот може да порасне за 60 отсто оваа зима, на повеќе од 4.000 долари за илјада кубни метри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.