Тропската бура Сали денеска се засили крај брегот на западна Форида и се заканува да прерасне во ураган, соопшти Националниот центар за урагани (НХЦ), пренесуваат британските медиуми.

Центарот со седиште во Мајами соопшти дека бурата најверојатно утре ќе се претвори во ураган и ќе се приближи до централниот дел од Мексиканскиот залив.

Се предвидува ураганот потоа, во вторник изутрина, да стигне до Луизијана, Мисисипи и Њу Орлеанс.

Мексиканскиот Залив по втор пат за неполн еден месец е погоден од бура што го нарушува производството на нафта.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.