Во центарот на Москва на длабочина од 43 метри се наоѓа  „Бункер 703“. Тоа било место каде руското министерство за надворешни работи ги чувало своите тајни архиви од педесеттите години.Имало се што е неопходно под земја да издржат и по неколку недели во случај на нуклеарен напад.

Сега овој бункер е музеј и туристичка атракција и може да се видат документи од Студената војна, телефонот од кој телефонирал Сталин па дури и храна складирана од тоа време.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.